Soutěž o nejkrásnější klobouk, kostým a lázeňský pár

Nic lepšího nemůže býti, než v kostýmu se vyfotiti!

Jste to vy, kdo přivedl organizátory zahájení lázeňské sezóny na myšlenku uspořádat soutěž o nejkrásnější klobouk, kostým a lázeňský pár. Vaše chuť krásně (b)láznit a užívat si atmosféru první republiky. Děkujeme vám za to!  Několik z vás za tuto snahu opět  odměníme.

A o co hrajeme?


Například o soudky piva plzeňského či lahve vína a medoviny, o poukázky na konzumaci či další prezenty z restaurací, které mají gurmánské lázeňské prameny, o volňásky na Smetanovu Litomyšl, na prohlídku zámku, regionálního muzea či Rodného bytu Bedřicha Smetany. Vyhrát můžete i řadu překrásných a hodnotných knih, pruhované lázeňské triko či poukázky v hodnotě tisíc korun na odběr zboží v Litexu.

A co máte udělat pro výhru?


Je to prosté – navštivte do 16.00 hodin Fotoateliér HRG na lázeňské kolonádě za kostelem, nechte si udělat obrázek a poté si už jen držte palce. Odborná komise vybere v každé kategorii tři výherce. Vyhlášení a předání cen proběhne v sobotu 27. dubna od 18.00 hodin na Toulovcově náměstí.

Soutěž i na facebooku

O fotografie s vašimi krásnými kostýmy se chceme podělit i s těmi, kteří z nějakého důvodu do Litomyšle tento víkend nedorazí. Proto vyvěsíme na facebooku lázní ducha všechny soutěžní obrázky a do konce května vás necháme lajkovat. Muž či žena na fotografii s nejvyšším počtem lajků budou vyhlášeni králem či královnou lázní ducha 2019 a získá také řadu hodnotných cen.

Soutěž Lázeňské prameny 2018

Tradiční lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekonvalescenci těla, Litomyšl je však místem, kde lze obnovit síly duševní. K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada, někdy pomůže i dobré jídlo a pití.
Proto zařazujeme mezi zvláštní skupinou lázeňských pramenů právě prameny gurmánské. Zájemci o tento druh pramenů budou moci až do konce roku 2018 navštěvovat restaurace a za konzumaci speciálně připravených nápojů či pokrmů sbírat razítka do svých hracích karet. Hrací karta je součástí litomyšlských turistických novin. Stáhnout si ji můžete i níže na této stránce.

Pro milovníky výzev tu máme rychlosoutež – pokud zvládnete nasbírat 7 razítek během 8. Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny v sobotu 28. dubna 2019 do 16.00 hodin, můžete být mezi odměněnými ještě letos. Stačí odevzdat hrací kartu v Infostánku a kolem 17.00 hodiny číhat u hlavního pódia, zda budete vylosováni.

Vydáte-li se rychlostí pomalejší, můžete si návštěvu gurmánských pramenů užívat až do konce roku 2019. Pro zařazení do slosování budete opět potřebovat alespoň 7 razítek z 23 uvedených litomyšlských pramenných míst. Objednáte-li si na daném místě speciálně pro vás připravený lázeňský nápoj či pokrm, získáte razítko do hrací karty. Po splnění této podmínky nám vyplněnou hrací kartu zašlete mailem na adresu lazneducha@litomysl.cz, kartu můžete doručit i poštou nebo osobně na adresu Město Litomyšl, Odbor kultury a cestovního ruchu, Bří Šťastných 1000, Litomyšl. Do losování o hodnotné ceny budou zařazeni ti, kteří zašlou správně vyplněnou hrací katu nejpozději do 31. prosince 2019. Losovat se bude z těch soutěžících, kteří splnili podmínky soutěže a ochutnali minimálně 7 gurmánských pramenů. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami poslední dubnovou sobotu 2020, v rámci Zahájení 9. litomyšlské lázeňské sezóny. Výherci budou o výhře informováni minimálně 15 dní před konáním akce.

 1. Pramen Zdeňka Kopala
  Bobo Cafe – čerstvě presovaná šťáva s mladým ječmenem a zákuskem (bezlepkový dezert rozplývající se na jazyku nazvaný Andělská roláda)
 2. Pramen Terézy Novákové
  Restaurace a Minipivovar Veselka – originální litomyšlské pivo – nefiltrované a nepasterizované
 3. Klášterní pramen
  Restaurace Pod Klášterem – kvasnicové pivo Erdinger z německého rodinného pivovaru
 4. Pramen Lázeňská léčivá Frankovka
  Vinotéka a vinárna U Mydláře – aneb kdo Frankovku pije, ten zdravěji žije
 5. Pramen Bedřicha Smetany
  Zámecké sklepení – víno Chateau Litomyšl
 6. Nevinný střik
  Kavárna Mandala – (ne)vinný střik s příchutí levandule (střik s bílého vína s kapkou levandulového sirupu, nealko verze – domácí levandulová limonáda)
 7. Pramen Josefa Váchala
  Literární kavárna Na Sklípku – pivo Pilsner Urquell
 8. Živý pramen
  Muzejní kavárna „rócafé“ – Fresh – čerstvě lisovaná, antistresová šťáva, (složení: jablko, okurka, řapíkatý celer) nebo kávový speciál
 9. Pramen M. D. Rettigové
  Chocco Caffé – horká čokoláda (53%) se šlehačkou
 10. Pramen Matěje Kuděje
  Hostinec U Černého orla – Holba – ryzí pivo z hor (10⁰, 11⁰ Šerák nebo 12⁰)
 11. Prokešův pramen
  Antik Hotel Sofia – košer slivovice nebo bulharská vínovice – rakija, oboje s vtipem pro tento den
 12. Pramen Julia Mařáka
  Kavárna Julius Mařák – Mařákovo cappucino s malinovým dortem
 13. Pramen Boženy Němcové
  Hotel Zlatá Hvězda – lahodný osvěžující nápoj se šumivým vínem, lesními plody a kapkou bylinkového aperitivu
 14. Pramen rektora Stříteského
  Klášterní sklípek – Aperolspritz (tradiční koktejl Prosecca a Aperolu s výjimečnou nahořklou chutí pomeranče namíchaný podle původní italské receptury)
 15. Pramen Josefa Portmana
  Portmoneum – Museum Josefa Váchala – živá voda nebo káva
 16. Podzemní Jiráskův pramen mládí
  Cafebar Underground – Sex on the beach
 17. Kávový pramen
  Café Kafíčko – výběrová káva až z daleké exotické Papuy – Nové Guinee
 18. Pramen hraběnky Marie Manrique de Lara y Mendoza
  Rettigovka – řepný mok na očistný tok (čerstvá řepná šťáva)
 19. Pramen piaristů
  Vinotéka Soudek – pohárek vína na zahřátí i k osvěžení
 20. Pramen Bohdana Kopeckého
  Vinotéka Tašner – malířova paleta fortifikovaných vín
 21. Tankový pramen
  Restaurace a Café U Medvěda – nejčerstvější pivo přímo z pivovaru Pilsner Urquell
 22. Pramen ovocňák
  Bambino Caffé – 100%-ní ovocný mošt, výborný v létě s ledem, v zimě horký se skořicí
 23. Havranův pramen
  HAVRAN café steak bar – osvěžující a lehký alkoholický drink, který zpříjemní váš den
 24. Ropkův pramen
  Pražírna kávy Caffe Delizia – expresso z čerstvé kávy s griliážovou trubičkou