Za Pernštejny

Za Pernštejny do Pardubic

 

Významný rod Pernštejnů si připomínají celé Východní Čechy. V letošním roce je to 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna, který byl velmi úspěšným hospodářem, politikem a budovatelem. Převedl naši zemi ze středověku do renesance. Největší stopu zanechal Vilém v Pardubicích. Na svůj náklad nechal toto město vybudovat jako nové rezidenční sídlo s výstavným zámkem.

 

A ptáte se, v jakém příbuzenském vztahu byl Vilém z Pernštejna s Vratislavem z Pernštejna, který nechal v Litomyšli vystavět pro svoji krásnou manželku (dáma z portrétu tohoto příspěvku) nový zámek v renesančním stylu? Byl to Vratislavův dědeček. Vratislav byl také velmi úspěšný, stal se dokonce nejvyšším kancléřem Království českého.

 

soutěž:

Vyfotografujte se před zámkem v Pardubicích, fotografii vložte pod soutěžní příspěvek na Facebooku a hrajte v našem Lázeňském putování o víkendový pobyt na Zámeckém návrší v Litomyšli a volňásky do litomyšlských pamětihodností včetně Rodného bytu Bedřicha Smetany i o poukázku na nákup sportovního oblečení či plavek značky Litex. 

A pozor, vyrazíte-li na výlet vlaky Českých drah, můžete ke své výhře získat i kilometrickou banku ČD. Pro účast v tomto “vlakovém rozšíření” stačí k soutěžní fotce z výletu přidat také fotku z cesty vlakem ČD.